Izraelci zadržali humanitarnu flotilu Grete Tunberg, koja je išla ka Gazi!

Antiizraelski protesti izbili su u nekoliko evropskih zemalja nakon što je humanitarna flotila Global Sumud, koju predvodi poznata švedska aktivistkinja Greta Tunberg, presretana od strane izraelskih snaga na otvorenom moru dok je bila na putu ka Gazi.

O tome izveštava agencija Rojters.

Ovo je drugi neuspešan pokušaj Tunberg da dostavi hranu i lekove palestinskoj enklavi koju okupira Izrael.

Ovog puta, ona je pritvorena i odvedena u izraelsku luku Ašdod.

Ratne snage Izraelskih odbrambenih snaga su sinoć opkolile i presrele brodove flotile. Bili su osvetljeni reflektorima i prskani vodenim topovima, a jedan je čak i udaren. Izraelske snage su se potom ukrcale na nekoliko brodova Sumud, od kojih je prvi bio onaj koji je prevozio Tunberg. U tom trenutku, sva komunikacija u flotili je iznenada prestala da funkcioniše.

Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova takođe je potvrdilo pritvaranje brodova, navodeći da su članovi flotile prebačeni na izraelsku teritoriju.

Prema rečima izraelskih diplomata, Greta Tunberg je bezbedna i dobro.

Izraelski ministar nacionalne bezbednosti Itamar Ben-Gvir predložio je da je pošalje u poseban zatvor za teroriste. Takođe bi želeo da zatvori i druge aktiviste, a brodove konfiskuje i preda izraelskim snagama bezbednosti.

Ukupno su izraelske snage bezbednosti zadržale 13 plovila iz flotile.

Zadržanim članovima misije biće ponuđen izbor: deportacija ili suđenje.

Borba.Info

Check Also

Zaharova o sudbini NIS-a

Predstavnici Ruske Federacije održavaju bliske kontakte sa srpskim kolegama i partnerima i zajednički vode pregovore …